Piercing yaptırmaya karar verdiniz ve çat kapı gidip bilmediğiniz veya tanımadığınız bir yerde piercing yaptırmak istemiyorsunuz. Daha önce piercing yaptırmış olabilirsiniz veya yaptırmış olan arkadaşlarınızdan duyduklarınız kadarıyla işlem hakkında bilgiye sahipsiniz. Ben size uygulama sürecini ve öncesini kısacası piercing yaptırmadan önce bilmeniz gerekenleri anlatmaya çalışacağım.

Piercing uygulamasında genellikle titanyum küpe kullanılır. Titanyum küpeler cerrahi çelik küpelere göre daha mat gri bir renge sahiptir ve parlak değildir. Uygulamada kullanılacak küpeler otoklav cihazlarda steril edilmelidir. Bu nedenle küpeler renkli yada taşlı olmamalıdır. Renkli yada taşlı küpeleri otoklav cihazlarda steril edemezsiniz. Buradan da anlaşılacağı gibi, sakın piercing uygulayacak kişiye bana taşlı yada renkli küpe kullanın diye baskı yapmayın.

Küpeler otoklavda steril edildikten sonra, steril poşetlerde muhafaza edilmelidir. Yani kullanılacak küpenin çekmecelerden yada plastik kutulardan değil, steril poşetlerden yada sterilize makinesinden çıkarıldığına dikkat edin.

Uygulama için yapılan hazırlık sırasında piercing uygulayacak kişlinin eldiven taktığından emin olun. Kullanılacak küpe dahil tüm ekipmanlar steril mendil veya alkollü mendil ile silinmelidir. Tek kullanımlık ekipman kullanılacaksa poşetinden çıkarıldığından emin olun. Tek kullanımlık ekipmanlar genellikle plastik malzeme olup steril edilemezler.

Uygulamadan önce piercing yapılacak bölge kullanılacak piercinge göre işaretlenmelidir. Yanlış yapılacak işaretleme küpenizin eğri durmasına sebep olacaktır. Özellikle takılacak küpenin mesafesi iyi ayarlanmalıdır. Deliklerin mesafesi mutlaka küpe mesafesinden daha kısa olmalıdır. Küpe mesafesinde bir delim yapılmışsa muhtemelen uygulama yapılan bölge şişecek ve birkaç gün içerisinde küpenizi çıkarmak zorunda kalacaksınız.

Tüm işlemler doğru yapıldıktan sonra benim tavsiyem, piercing yapılan bölgenin vazelin ile kapatılmasıdır. Vazelin ile kapatılan yara hava ve toz ile temas etmeyeceğinden enfeksiyon riskini azaltacaktır. Yeni yapılmış piercing için fucudin krem uygulamak veya sterimar kullanmak iyi gelecektir. Eğer piercing ağız içi veya dudağa yapılmışsa tantum gargara veya tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Umarım size piercing yapımı ve bakımı hakkında yardım edebildim. Piercing yapımı veya bakımı hakkında merak ettiğiniz bir konu varsa bana mail gönderebilirsiniz. Eğer makalemi bilgi verici ve yararlı görüyorsanız lütfen paylaşın.