Neo Traditional ismi ne kadar farklı olsada Amerikan geleneksel dövme tarzının teknik kurallarına uyumludur. Geleneksel dövmeye göre çizgi kalınlıkları değişiklik göstersede, siyah ana hatları yaygın şekilde ön plandadır. Neo Traditional tarz dövmelerin en önemli özelliği canlı renkler kullanılması ve renkler arasındaki geçişin yumuşaklığıdır. Bunun nedeni neo traditional tarzına sahip dövme sanatçılarının geçmiş sanat akımlarından etkilenmiş olmalarıdır.

Neo Traditional tarzında görülen ilk tarihsel sanat harekatı Art Nouveau’dur. 1603’te Japonya kültürel ve sanatsal zenginliğini korumak adına kapılarını tüm dünyaya kapattı. Ardından 1862’de Avrupa ile sağlıklı ticaret ilişkileri kurabilmek için yeniden kapılarını açtı. Bu gelişme Japon sanatının Avrupa tarafından keşfedilmesiyle sonuçlandı. Japon mallarındaki işçilik ve sanatsal estetik Avrupa ülkelerini büyük ölçüde etkiledi. 1880’lerin sonunda Japon sanat eserleri Monet, Degas ve Van Gogh’un çalışmalarını büyük ölçüde etkiledi.

1890’lı yıllarda Japon sanatından ilham alıp evrilen Art Nouveau, günümüze kadar ulaşan Neo Traditional dövme tarzının oluşumuna yol açmıştır.