Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de dövme yaptıranların sayısında artış gözlenmektedir. Bazı kişilerde dövme yaptırma kararı, çok fazla düşünmeden, anlık bir heves ile alındığından, bir süre sonra pişmanlık duyulmakta ve dövmeyi üzerini yeni bir dövme ile kapatmanın yada sildirmenin yolları aranmaktadır.

Dövmeleri silmek için bugüne kadar değişik yöntemler denenmişse de genel olarak çok başarılı olmadığı bilinmektedir. Ancak, son zamanlarda gelişen lazer (Q-Switch ND YAG) teknolojisi ile dövmeler eskiye göre daha başarılı olarak silinebilmektedir. Yüksek yoğunlukta ve özel dalga boyundaki lazer ışını , dövme için kullanılmış olan boya moleküllerini parçalayarak etkili olmaktadır. Parçalanan boya molekülleri daha sonra vücut tarafından emilerek yok edilir.

Dövmenin ne kadar uygulama sonrasında silineceği, silme işleminin ne kadar başarılı olacağını belirleyen birçok faktör vardır. Dövme iki seansta silinebileceği gibi on seans sonrasında tamamen kaybolmayabilir. Hiçbir dövme silme işlemi %100 garantili değildir. Bazı dövmeler tamamen silinirken, bazı dövmeler iz bırakabilirler.

Başarıyı belirleyen en önemli faktörlerden biri, dövmelerde kullanılan renklerdir. En iyi netice siyah ve gri renkli dövmelerde alınmaktadır. Dövme sildirmek isteyenler, işlemin çok kısa sürede gerçekleşmesini talep ederler. Fakat çok sık aralıklar ile yapılan uygulamalar komplikasyon riskini artırmaktadır. Uygulamalar arasında dört-altı hafta olması ideal olup, bazı durumlarda sekiz hafta aralıklar tercih edilebilir.