18 yaşından küçükler yasalar gereği anne veya babası olmadan dövme yaptıramaz. Bunun yanında 18 yaşından küçük kişiler gelişimlerini tamamlamadıkları için ileride dövmelerinde bozulma yaşanabilir.

Hamile veya emzirme dönemindeki kadınlar da dövme yaptırmamalı. Hamilelik döneminde hormonsal dengesilikten dolayı normalden çok daha fazla stresli olursunuz. Dövme esnasında normalde hissedilen acıdan daha fazlasını hissedeceğinizden bu stresinizi bir o kadar daha artıracaktır ve bu durum size veya bebeğinize zarar verebilir. Emzirme döneminde ise ise stres kaynaklı sütünüz kesilebilir.

Epilepsi, hemofili ve bir kalp rahatsızlığı olanlar için dövme yaptırmak son derece risklidir. Bu hastalıklara sahip kişiler profesyonel dövme sanatçılarında dövmelerini yaptırmalıdırlar. Acemi veya işinde yeterli deneyim sahibi olmayan dövmeciler, dövme uygulama esnasında canınızı olması gerekenden fazla acıtabilir veya uygulama yapılan bölgeyi tahriş edebilir. Bu nedenle hastalığınız tetiklenebilir.

Dövme yaptırabilmeniz için akli dengenizin yerinde olması gerekmektedir. Akli dengesi yerinde olmayan kişilere dövme yapılması ahlaki ve doğru değildir.

Son 1 yıl içerisinde sarılık geçiren kişiler veya alkol, uyuşturucu etkisinde olan kişiler de dövme yaptıramaz.