-Dövme için desen seçimi genel olarak çoğu kişide stresli ve kararsızlıklarla geçer. Bu kararsızlığa neden, en güzel dövme bende olsun arzusu yatmaktadır. Unutulmaması gerekir ki, en güzel dövme taşımaktan sıkılmayacağınız dövmedir. Fakat çoğu kişi nedense yaptıracağı dövmenin onayını hep yakınlarından alır. Dövme seçiminde yakınlarınıza danışmanız son derece normal, fakat unutmayınki dövmeyi yakınlarınız değil siz yaptırıyorsunuz. Bana sorarsanız, bulduğunuz desen sizin için özelse yada sizi heyecanlandırıyorsa dışardan alacağınız fikirlere çok takılmayın. Zaten deseninizde karasızsanız ve durmadan başkalarının fikrini alıyorsanız, henüz doğru seçimi yapmamış olabilirsiniz. Acele ile seçilmiş bir desen veya başka birinin beğendiği bir deseni kendinize dövme olarak yaptırırsanız, maddi ve manevi olarak zora girebilirsiniz. Dövme deseninizi yaptıracağınız stüdyo ve sanatçıyıda araştırmanızda yarar var. Çoğu zaman acele ile yapılmış dövmelerde, acemi veya dövmeciliğe yeni adım atmış kişiler tercih edilebiliyor. Bu durum tahmin edeceğiniz gibi size maddi ve manevi zarar verir.

Dövme deseninizin seçimi için size verebileceğim tavsiyeleri inceleyebilirsiniz.

-Sosyal hayatınızı etkileyecek desenlerden kaçının. Yaptıracağınız semboller toplum tarafından hoş karşılanmadığında, baskılara maruz kalabilir ve çevreden dışlanabilirsiniz.

-Mesleğinizi düşünerek, dövmenizi yaptıracağınız yeri ve boyutunu düşünmenizi tavsiye ederim.

-Anlamadığınız bir dilde (lisan) kesinlikle dövme yapmayın. Defalarca yazınızı okuyabilen farklı kişilerden yardım isteyin. Google çeviri ile kesinlikle tercüme edilmiş yazıları dövme yapmayın.

-Sevgilinizin ismini yaptırmanızı tavsiye etmiyorum. Günümüzde en fazla kapatılan ve silinen dövmeler maalesef eski sevgili isimleri.

-Başka birinin dövmesini kendinize yaptırmayın. Dövmeniz özgün ve size özel tasarlanırsa anlamlı ve değerli olur.

-ilk defa dövme yaptıracaksanız, tecrübeli bir dövme sanatçısından size uygun tasarım, cilt yapınıza ve ten renginize uygun dövme rengi ve hangi bölgeye dövme uygun olabilir hakkında tavsiyeler alabilmenizde fayda olacaktır.